Boy Turnike 2021

Boy Turnike 2021

Boy Turnike

Tam boy turnikeler en yüksek seviyede güvenlik sağlar. Genellikle tavandan zemine uzanırlar, bu yüzden onları atlamak zor olurdu. İnsanlar tam boy turnikelerin üzerinden atlayamaz veya sürünemez.

Ayrıca, aynı anda sadece bir kişinin kapıdan geçmesini sağlamada etkilidirler. Dönen metal kollar birden fazla girişi engeller. Bir kişi kapıdan geçtikten sonra kilitleme sistemi devreye girecektir.

Çoğu durumda, sadece tek yönlü girişe izin verirler. Ancak, bazı modeller çift yönlüdür, böylece insanlar aynı kapıdan girebilir ve çıkabilir.

Boy Turnikesi

Tam yükseklikte turnike kapıları, entegre bir güvenlik sisteminin bir parçası olarak çalışabilir. Ancak, bağımsız kapılar olarak da çalışabilirler. Kapı bir erişim kontrol cihazı ile birlikte gelirse, güvenlik görevlilerine gerek yoktur. Üreticiye bağlı olarak, kapılar tarayıcılar veya okuyucular ile gelebilir. Yine de, fiyat ekstra güvenlik özelliklerine göre değişebilir.

akt 100 boy turnike
boy turnike

Boy Turnikesi Çeşitleri

İki tip tam boy turnikeler vardır. İki yönlü turnikeler, bariyer her iki yönde de dönebildiğinden iki yönlü trafiğe izin verir. Buna karşılık, tek yönlü turnikeler bir yönde döner ve sadece tek yönlü trafiğe izin verir.

İç ve dış mekan ayarları için idealdir. Tam boy turnikeler güvenlik görevlisi olmadan çalışabilir. Ancak, elektrik kesintisi durumunda bunları elle çalıştırabilirsiniz. Bir güvenlik önlemi olarak, güç yoksa kapı anında açılır.

Bu paslanmaz çelik kapılar dayanıklı ve güvenilirdir. Sadece bir güç kaynağına ihtiyaç duyarlar ve zorlu hava koşullarına dayanabilirler.

Tam boy turnikelerin bir diğer önemli özelliği erişim kontrol sistemleri desteğidir. Kendi başlarına iyi çalışırlar, ancak bunları birleşik bir güvenlik sisteminin parçası haline getirebilirsiniz

Boy turnike Sistemleri

Tam boy turnikeler, yüksek güvenlikli durumlarda oldukça çok yönlüdür. Hükümetler bunları kısıtlı alanlara erişimi önlemek için kullanıyor. Ayrıca, hapishaneler ve cezaevleri onları güvenlik sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanmaktadır.

Stadyumlar ve arenalar kalabalık kontrolü için tam boy turnikeler kullanıyor. Eğer insanlar toplu taşıma araçlarını ya da tema parklarında sürmek için ödeme emin olmak istiyorlarsa harika. Ayrıca, veri merkezleri bunları, açıklığa bağlı olarak kısıtlı alanlara erişimi önlemek için kullanır.

Özünde, durum toplam erişim kontrolü gerektiriyorsa, bu tür bir kapı işi tamamlayacaktır.

Boy Turnike İle geçiş kontrol sistemleri

Tam boy turnikeler son derece etkili yüksek seviyeli güvenlik bariyerleri. Bunları herhangi bir giriş noktasına yerleştirebilir ve sadece yetkili kişilerin gireceğinden emin olabilirsiniz. Ama esasen, tam boy bir turnike sadece döner kolları olan metal bir kapıdır. Başka bir deyişle, kimin geçmesine izin verileceğini ve kimin girmeyeceğini kendi başına belirleyecek kadar akıllı değildir.

Bu problemin üstesinden gelmek için, bir çeşit geçiş kontrol sistemi takılmalıdır. Örneğin, yalnızca yetkili kişilere girişe izin verecek bir güvenlik görevlisi kiralayabilirsiniz. Ama bir geçiş kontrol cihazı ile tam boy turnike kapınıza sığabiliyorsa neden bir kişiyi bu işin başına koyasınız?

Boy turnike sistemleri geçiş kontrol cihazları

Geçiş kontrol cihazları, tam boy turnikelere kurabileceğiniz küçük bilgisayarlardır. Ana amaçları yetkili kişileri doğrulamak ve erişime izin vermektir.

İlk olarak, geçiş kontrol cihazınıza hangi kişilerin erişebileceğini söylemelisiniz. Bu, yetkili kişilerin bir çeşit veri tabanına kayıt olması gerektiği anlamına gelir. O zaman bu kişilere kimliklerini kanıtlamak için kullanacakları kimlik bilgilerini ve geçiş yetkilerini vermelisiniz.

Çoğu zaman, kimlik bilgileri insanların kapıda göstermek zorunda oldukları fiziksel nesnelerdir. Örneğin, bir kimlik kartı veya barkodlu bir bilet bir kimlik bilgisi olabilir. Ancak, fiziksel nesneler olmaları gerekmez. Bazı erişim kontrol cihazları yüzleri veya parmak izlerini tanıyabilir. Bu durumda, kimlikler yerine bir yüz ve parmak izi okuyucu cihazına sahip olmanız gerekir.

Kimlik bilgileri olarak kimlik veya yüz özelliklerini kullanmanız gerekip gerekmediğine karar vermek, ihtiyacınız olan güvenlik düzeyine bağlı olacaktır. Soruna bu açıdan bakıldığında, örneğin kimlik kartları parmak izlerinden daha az güvenlidir. Bunun nedeni, yetkisiz bir kişinin giriş yapmak için başka birinin kimlik kartını kullanabilmesidir. Öte yandan, bir yüzü veya parmak izini taklit etmek neredeyse imkansızdır.

RFID Kart Okuyucular

En popüler ve uygun fiyatlı erişim kontrol cihazı RFID kart okuyucusudur. Tek yapmanız gereken, yetkili kişilere giriş yapmadan önce tarayacakları bir RFID kartı vermektir. Kart yetkilendirilmişse, kapı içeri girer.

kart okuyucu hid
Kart Okuyucu

Ancak, RFID kartlarla bir kişiye değil, kartın kendisine yetki verdiğinizi unutmayın. Yetkili kişi kartını kaybederse, başkası giriş yapmak için kartı kullanabilir. Bu durumda, hızlı hareket etmeniz ve kayıp RFID kartını devre dışı bırakmanız gerekir.

Parmak İzi Okuyucular

Parmak izi okuyuculu tam boy turnikeler daha popüler hale geliyor. Çünkü RFID tarayıcılardan daha güvenlidirler. Bir parmak izini kaybetmek veya çoğaltmak neredeyse imkansız. Böylece, yalnızca onaylanmış parmak izine sahip kişilerin erişebileceğinden emin olabilirsiniz.

parmakizi cihazı
parmakizi okuyucu

Yüz tanıma

Yüz tanıma cihazları muhtemelen en güvenli erişim kontrol cihazı türüdür. Yüz tanıma yazılımı yüzleri algılar ve özellikleri bir veritabanındaki şablonlarla eşleştirir.

Boy turnikesi almanız için en önemli dört neden

Bu turnikeler en yüksek seviyede güvenlik sağlar. Bu belli. Peki, çoğu üst düzey güvenlik tesisi niye sonuçta bunları kullanıyor? İşte elde ettiğiniz en önemli güvenlik özellikleri.

boy turnike
boy turnike

Tam Bariyer boy turnike

Bu ürünler tam bariyer görevi görür. Örneğin, geleneksel bel tipi turnikelerle karşılaştırın. Bir kişi sadece bel yüksekliğinde bir turnikenin üzerinden atlayabilir veya altına sürünebilir.

Ancak tam boy turnikelerde bu “kusur” yoktur. Çünkü genellikle giriş noktasının tüm genişliğini ve yüksekliğini kaplarlar, ortalama yüksekli 200 cm ile 230 cm arası değişir

Dayanıklı Metal Konstrüksiyon

Dayanıklı metal kapılardır. Demir profil veya paslanmaz çelikten imal edilirler. Bu nedenle, onlara fiziksel güçle zarar vermek çok zor olurdu. Ayrıca sert hava koşullarına dayanıklıdırlar. Ancak, bazı modeller yalnızca iç mekanda kullanım için tasarlanmıştır.

Ayrıca, dönen metal çubuklar, iki kişinin birbirine girmesine izin vermek yerine, birbirine yakın durmasını bile imkansız hale getirir. Bu tasarım özelliği, her seferinde yalnızca bir kişiyle girişi sınırlar ve bagaj kapısını engeller.

Kilit Mekanizması

Her üründe birden fazla kilitleme mekanizması bulunur. Bunlardan biri, tek bir geçişten sonra metal çubukları anında kilitleyerek çoklu girişleri önler. Diğeri güvenlik kilitlemesi durumunda etkilidir.

Örneğin, yetkisiz bir kişi sınırlı bir alana girerse, kapı dışarı çıkmayı önlemek için kilitlenebilir. Böylece, kilitleme sistemi güvenlik sorunu çözülene kadar giriş ve çıkışları devre dışı bırakabilir.

Bu nedenle, hapishanelerde yaygındır. Sadece girişi sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda insanların binadan ayrılmasını da önlerler.

Acil bir durumda, serbest geçişe izin vermek için kilitleme mekanizması devre dışı bırakılabilir.

Erişim Kontrol Cihazları

Kullanılan alanlarda genellikle geçiş kontrol cihazları bulunur. RFID okuyucuları, barkod veya parmak izi tarayıcıları en popüler olanları arasındadır. Sadece uygun temizliğe sahip kişilere erişimi sınırlarlar.

Böylece, geçiş kontrol cihazları bir güvenlik görevlisi ihtiyacını ortadan kaldırır. Yetkili kişileri olmayanlardan filtrelemek için geçiş kontrol yazılımı kullanırlar.

Güvenlik seviyesine bağlı olarak, turnikeleri farklı erişim kontrol cihazlarına takabilirsiniz. 

Boy turnike ölçüleri

Boy tunike ölçüleri sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Üç ana turnike üreticisinin ölçülerini ve ağırlıklarını aşağıda sizinle paylaştık. Ölçüler en-boy-yükseklik olarak cm cinsinden yazılmıştır.

Aktüel Turnike   135x130x220             Ağırlık: 274 kg

Makim Turnike   127x130x224             Ağırlık: 300 kg

Tansa Turnike     130x138x229             Ağırlık: 220 kg

Yukarıdaki ölçüler bir model üzerinden bilgilendirme amaçlı yapılmış olup farklı ölçülerde turnikeler de mevcuttur.

Boy Turnike Fiyat

Bu turnikeler çeşitli fiyat aralıklarında satılmaktadır. Tam net fiyat bilgisi için kullanım yer bilgilerini bilmek kullanılacak geçiş kontrol sistemlerini netleştirmek gerekir. Bu bilgileri vererek net fiyat almak için bize 0212 221 03 20 nolu telefondan arayarak yada 0850 304 41 04 nolu whatsapp hattına yazarak ulaşabilirsiniz.

Boy Turnikesi Fiyatları

İnsanların merak ettikleri bir diğer soru ise boy turnikesi fiyatlarıdır. Yukarda saydığımız nedenlerden dolayı net fiyat almak için bize 0212 221 03 20 nolu telefondan arayarak yada 0850 304 41 04 nolu whatsapp hattına yazarak ulaşabilirsiniz.

Boy turnike modelleri

Boy turnikeler 3 kollu ve 4 kollu olmak üzere iki farklı modelde kasa tipi ve koridor tipli olarak iki farklı çeşitte üretilir. Bu üretilen turnikeler komple paslanmaz çelikten, komple elektrostatik toz boyadan veya gövdesi boyalı kollar paslanmaz çelikten üretilebilir.

3 kollu boy turnikesi

3 kollu boy turnikeleri adından da anlaşılacağa üzere üç kol aralığı olup geçiş için 120 derece bir alan sağlar.

4 kollu boy turnikesi

4 kollu boy turnikesi 90 derecelik geçiş alanı sağlayan toplam dört kol aralığı olan boy turnike modelidir.

2. el Boy turnikesi

Boy turnikeler güvenlik olarak üst düzey güvenlik sağladıklarından, kullanılan malzeme ve işçilik maliyetleri yüzünden maliyetleri yüksektir. Bu maliyet yüksekliği firmaları 2.el boy turnike arayışına sokmaktadır. Adilo bilişim olarak sıfır ürünlerin yanın da ikinci el boy turnikeleri de satıyoruz. Detaylı bilgi ve ürün resimlerini almak için bize 0212 221 03 20 nolu telefondan arayarak yada 0850 304 41 04 nolu whatsapp hattına yazarak ulaşabilirsiniz.

Tam Boy Turnike Takmadan Önce Dikkate Alınması Gereken 5 Şey
boy turnike
boy turnike

Tüm söylenen ve yapılanlar, her işletmenin ofis / fabrika tesislerinde sıkı güvenlik önlemleri alması için yeterli bir bütçe ayırması önemlidir. Bu, çalışanlarının, varlıklarının ve mülklerinin güvenliği için gereklidir.

Tam yükseklikte turnike kapılarının kurulması, kuruluşunuzun erişim noktalarının yetkisiz giriş / çıkış ve ihlalden korunmasını sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.

İşte böyle bir erişim kontrol sistemi kurmadan önce dikkate alınması gereken birkaç faktör.

1. Kurulacak Turnike Sayısı

Tipik olarak, kurulacak turnikelerin sayısı, kuruluşunuzun giriş büyüklüğüne bağlıdır. Daha büyük bir giriş daha fazla turnike anlamına gelecektir. Ayrıca, girişteki iş hacmini ve yoğun trafiği dikkate almanız gerekir. Daha fazla turnike takmak, daha fazla turnike şeridi dakikada daha fazla insanın geçmesine izin vereceğinden üretim hızını artıracaktır..

2. Sistemin Konfigürasyonu

Turnikelerinizi, tesisinizin benzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırmak çok önemlidir. Turnike kapılarınızın bir veya iki yönde dönüp dönmeyeceğine karar vererek başlayın.

Örneğin, tek yönlü hareket yalnızca giriş / çıkış erişim noktaları için uygundur, çift yönlü hareket ise giriş ve çıkış veren erişim noktaları için daha iyi olacaktır.

Ayrıca turnike elini de düşünmelisiniz. Tam boy turnikelerde, bu, giriş anındaki dönüş yönü ile belirlenir. Kollar saat yönünde veya saat yönünün tersine dönecektir ve kullanıcılar turnike kafesinden merkez direğin soluna veya sağına alınabilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, sol veya sağ elle kullanılan bir turnikeye karar verebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, turnikenin giriş, çıkış veya her ikisinde de kilitlenip kilitlenmeyeceğidir. Giriş ve çıkış için herhangi bir kilitli ve kilitsiz kombinasyonunu yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, turnikelerin yalnızca girişte kullanıcı kimlik bilgilerini kontrol etmesini ve serbest çıkışa izin vermesini isteyebilirsiniz. Burada kilitli girişli, serbest çıkışlı çift yönlü turnike kapısı ideal olacaktır.

Turnikelerin girişleri, çıkışları veya her ikisini saymak için dönüş sayısını kaydetmek için giriş sayaçları kullanıp kullanmadığını kontrol edin. 

 3. Sertifikalar ve Dahili Güvenlik

Taktığınız turnikelerin TSE tarafından test edilip onaylandığından ve CE standartlarına uygun olduklarından emin olmak gerekir.

Bunun dışında turnikeler ayrıca kol dönüşü için dahili hız kontrolleri ile birlikte gelmelidir. Bu, kol dönme hızının kullanıcının itme kuvvetine otomatik olarak ayarlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, kullanıcı turnike kollarını büyük bir güçle itse bile, hızları kontrol edilecektir.

Bu kontrolün yerinde olması, kullanıcılara zarar verebilecek, hızla dönen bir bölümün olasılığını azaltarak güvenliği artırır. Ayrıca dönme bölümünün dönme sonunda kullanıcıya doğru geri dönme olasılığını azaltır. Bunun yerine, döndürme bölümü bir sonraki kullanıcıya erişime izin vermeye hazır olarak, başlangıç ​​konumuna geri döner ve yerine kilitlenir.

4. Mevcut Güvenlik Sistemiyle Entegrasyon

Mevcut geçiş kontrol sisteminizle kolayca entegre olabilmeli ve çok çeşitli kimlik bilgisi okuyucularını barındırabilmelidir. Herhangi bir acil durumda otomatik olarak açık pozisyona geçmesi  için güvenlik kameralarınız, yangın alarmlarınız vb. İle birlikte çalışabilmelidir.

5. Bakım ve Geliştirme

Bir turnikeye karar vermeden önce, yükseltme ve değiştirme şartlarının ve koşullarının yanı sıra garanti ve servis süresi hakkında bilgi alın. Geçiş kontrol sisteminiz, işletmenizin ihtiyaçları ile birlikte gelişmeli ve teknolojik gelişmelerle güncellenmelidir. Ayrıca yüksek trafikte sürekli aşınma ve yıpranmaya dayanabilmelidir. Ancak o zaman uzun vadede güvenilir kabul edilebilir.

Sonuç

Tam boy turnikeler, yasaklanmış kişilerin ve / veya malzemelerin güvenli binalara girmesini engelleyerek potansiyel problemi yetkin bir şekilde önlemek için yüksek seviyeli güvenlik sağlar.

Bu kapıların monte edilmesi, doğru geçiş kontrol sisteminin yerinde olduğundan emin olmak için çeşitli faktörlerin dikkatle değerlendirilmesini gerektirir. Yukarıdaki işaretçiler bu konuda size yardımcı olmalıdır.

  • Posted by kerem
  • On 30 Nisan 2020
  • 0 Comment
Bize soru sorun
1
Bize soru sorun
Adilo Bilişime Hoşgeldiniz
Merhaba https://www.adilobilisim.com/boy-turnike hakkında bilgi almak istiyorum.