Parmak izi okuyucu 2021

Parmak izi okuyucu 2021

Parmak izi okuyucu nedir?

Parmak izi okuyucu, kuruluşun çalışanının sistematik olarak izlemesine yardımcı olur. Çalışma saatleri içerisinde giriş ve çıkış zamanlarının kaydını tutmak için her çalışanın parmarkizi özelliklerini kullanır. Önceden saklanan parmak izi tanımaya dayalı bir kişiye erişim sağlamak için kullanılan bir güvenlik mekanizmasıdır. Parmak izi okuyucular , tüm çalışanların çalışma günlerini, zamanını kaydeden akıllı cihazlardır.

parmak izi okuyucu
parmak izi okuyucu

Parmak izi okuyucu nasıl çalışır

Parmak İzleriniz bir parmak izi okuyucu tarafından yakalandıktan sonra Parmak İzi Görüntünüz, Parmak İzi Şablonu adı verilen Elektronik Verilere dönüştürülür ve cihazın veritabanında algoritmik olarak saklar.

Biyometri teknolojisini kullanan bir parmak izi cihazının iki temel işlevi vardır. İlk olarak, her çalışanın parmağının bir görüntüsünü alması gerekir. İkinci olarak, tarayıcı görüntüden toplanan özellikleri almalı ve sırtların ve vadilerin veritabanında saklanan önceden taranmış görüntülerle eşleşen bir desen oluşturup oluşturmadığını belirlemelidir.

Her parmak izine özgü belirli özellikler, şifreli bir biyometrik anahtar olarak kaydedilir. Başka bir deyişle, parmak izinin gerçek görüntüsü kaydedilmez, bunun yerine, doğrulama amacıyla kullanılan ikili koddaki bir dizi sayı kaydedilir. Hiç kimse bir şirkete yasadışı erişim elde etmek için veritabanında saklanan parmak izlerini çoğaltamaz.

parkam izi okuyucu
cmr 500

Hiçbir parmak izi görüntüsü kaydedilmez, yalnızca doğrulama için kullanılan bir dizi sayı (ikili kod). Algoritma bir görüntüye dönüştürülemez, böylece hiç kimse parmak izinizi kopyalayamaz.

Sonuç olarak, çalışanların parmak izleri, giriş kazanmaya çalışırken onları tanımlamak için eşsiz bir işaret haline gelir. Parmak izi tarayıcının rolü, parmak izlerini karşılaştıran bir insan analistin yerini alır. Bu, bir olay yeri incelemesinde veya güvenlik ihlallerinde parmak izi analizine benzer, ancak bir işyeri ortamında kullanılır. Teknoloji, bir kişinin bu tip senaryoda manuel olarak yapacağı şeyi yapar.

Parmak izi okuyucu teknoloji sektöründe yeni bir şey değildir. Dünyada yaygın olarak kabul gören en popüler biyometrik yöntemlerden biridir. 

Hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir sistem olduğundan, birçok kişi bu teknolojiyi personel devam kontrol sistemlerinde kullanıyor. Alfanümerik şifreleri özel karakterlerle ezberleme ihtiyacını ortadan kaldırır ve sadece dokunarak cihazınıza anında erişim sağlar.

Parmak izi okuyucu özellikleri

Her marka cihaz kendine göre farklı özellikler gösterir, size kendi ithalatımız olan cihazın özelliklerini yazıyoruz, farklı marka ve model cihaz özellikleri için diğer parmak izi okuyucu cihazlarımıza bakabilirsiniz.

adilo parmak izi okuyucu
Adilo parmak izi okuyucu
Sensör TipiKristal Optik Cam Sensör
Zil ÇaldırmaVar
Kapı Açma (röle)NO / NC
Çalışma Sıcaklığı-10 ile +60
Ekran2.8 inch Renkli TFT Ekran
Kullanıcı Kapasite1.000 / 3.000
Kayıt Log Kapasite100.000
Okuma Hızı1Sn altında
Besleme9V Dc Adaptör
HaberleşmeEthernet, USB 2.0, Wigeand 24/36 Bit
Boyutlar185mmX125mmX37mm

Parmak izi okuyucu kurulum

İşletmeler de, çalışanlarının zaman kontrol  ve işe giriş çıkışlarını el ile kağıt izini tuttukları günler geride kaldı. Bugün, daha fazla şirket çalışanlarının gerçek çalışma saatlerini ölçmek için daha iyi çözümler istiyor. Bu aramada, biyometrik parmak izi okuyucu kullanmanın faydalarını bulmaya başlıyorlar.

Parmak izi okuyucu satın aldığınız zaman bir çok firma kurulum dahil fiyat vermekle beraber internette daha uygun cihazlar satılmakta ve kurulum yapılmadan sadece cihazı göndermektedirler.

Adilo bilişim olarak her marka parmak izi cihazının kurulumu yapabilecek teknik personelimiz mevcuttur. Kurulumla ilgili teknik destek almak için 0850 304 41 04 nolu telefondan hem arayarak hem whatsapp üzerinden destek isteyebilirsiniz.

Cihazı kullanabilmeniz için bir programa ihtiyacınız olacaktır, çünkü parmak izi cihazı sadece okutulan verileri kendi hafızasında tutar size bir rapor imkanı sunmaz.

parmak izi okuyucu bağlantı
pdks sistemleri

Parmak izi okuyucu programı

Parmak izi cihazlar işletmelerin kullanım alanlarına göre farklı programlarla çalışırlar. Parmak izi ile personel takip sistemleri yapabileceğiniz gibi üye takip sistemlerinde de kullanılabilir.

Parmakizi cihazların kullanım alanları

Parmakizi okuyucu cihazlar pdks sistemleri yanında kartlı geçiş sistemleri, üye takip sistemleri, wc sistemleri, yemekhane geçiş sistemlerinde de kullanılmaktadır.

parmakizi cihazı
parmakizi okuyucu

Parmak izi okuyucu personel takip

Günümüz de yaygın olarak kullanılan parmak izi okuyucular personel takip sistemlerinde de bir çok firma tarafından tercih edilir. Cihaz işletme girişine takılır elemanların parmak izi kayıtları cihaza tanıtılır. Personel takip programına kayıtları yapılır ve gelen günlük giriş çıkış parametrelerine göre maaş hesaplamaları veya günlük çalışma saat süre toplamları raporlanabilir.

Personel devam kontrol sistemleri ile diğer blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Personel takip programı özellikleri

* Adaper Pdks Programı tamamen Türkçe olup kullanımı son derece kolaydır.
* Yazılım tamamı ile bünyemizde geliştirilmekte olup günün şartlarına göre güncellenmekte ve taleplerinize göre düzenlemeler yapılabilmektedir.
* Resmi bordro programlarınıza (Netsis,Mikro,Logo,Orka)text excell dosya üzerinden puantaj toplamlarını aktarımı yapılabilmektedir.
* Windows XP,Vista,7,Server işletim sistemlerinde 32 bit/64 bit ile uyumlu olarak çalışmaktadır
* İşten ayrılan kişilerin bilgilerine silinmediği sürece geriye dönük bakmak için kalır.


* Devamsızlık geç kalma erken çıkma gibi kesintiler istenilen oran yada personel mesailerinden düşülebilir.
* İlk yapılan hareketi giriş ikincisini çıkış olarak algıladığından değişken vardiya sistemleri ile uyumludur.
* İstenilen oranlarda mesai verdirilebilir.
* Gece çalışmalarında ekstra ücret verilebilir.
* Hesaplamalardaki ücret küsüratlarını yuvarlayarak (örnek olarak 1.251.31 rakamını istenildiği takdirde 1.250 ye) bozuk para problemini çözebilirsiniz.
* Ek kazanç (prim, AGİ, v.b) ve kesinti (avans, bankaya yatan) miktarlarını yüzdelik olarak yada belli bir rakamda girebilirsiniz.
* Verilen kazanç ve kesintiler taksitlendirme yapılarak gelecek aylardan otomatik olarak kesinti yaptırabilirsiniz.
* Alınan tüm raporlar firmanıza özel olarak tasarlanabilir, excel, pdf, word formatlarına aktarım yapabilirsiniz.
* Adaper çoklu kullanıcı desteği ile birden fazla kullanıcı ile programı kullanbilir, her kullanıcıya ayrı ayrı yetkilendirme yapabilirsiniz.


* Adaper Pdks programı ile personellerin resimleri kimlik ve kişisel bilgilerini kaydedebilir istenildiği takdirde bunları raporlayabilirsiniz.
* Personelin kullandığı izinler ücretli yada ücretsiz olarak ayırabilir nedenlerini yazarak daha sonra istenildiği taktirde çıktı alabilirsiniz.
* Personel takip cihazlarından online (belli saatler yada belli zaman araklarında) yada offline giriş çıkışları alabilirsiniz.
* Peronelin kart basmayı unuutuğu durumlarda elle düzeltme imkanı sağlayabilmektedir.
* Program üzerinden şirket, grup, bölüm tanımlamaları yaparak aynı program üzerinden birden fazla şirketi yönetebilir, istenildiği takdirde raporlarını ayrı ayrı alabilirsiniz
* Belirlenen zaman içerisinde yapılan mükerrer girişlerde ilk gelen bilgiyi alarak karışıklıkların önüne geçebilirsiniz.


* Adaper Pdks programından alacağınız raporları kişi, grup, firma, bölüm bazında alabilirsiniz.
* Üç farklı maaş bordrosu alabilirsiniz. ( genel maaş bordrosu, maaş pusulası, ayrıntılı kişisel maaş bordrosu)
* Haftalık 45 aylık 225 saat gibi resmi çalışma sistemi üzerinden çalışabilmektedir.
* Resmi tatilleri otomatik olarak istediğiniz oranda mesai verecek şekilde hesaplayabilir.
* Adaper dört ayrı yedekleme sistemi ile güvenlik üst düzeydedir.

Parmak izi okuyucu ile üye takip sistemleri

Parmak izi ile üye takip sistemleri

Parmak izi okuyucu 2021 2
üye takip yazılımları

Üye takip sistemleri, işletmlerde kişilerin girişlerini sınırlandırmak için kullanılmaktadır. Kişilere günlük kontur, gün bazında geçiş, gün içinde saat aralıkları, aylık bazda kontur verilerek sistemin bu veriler doğrultusunda sınırlandırma yaptıkları sistemlerdir.

Parmak izi ile Spor Salonu Üye Takip

Spor salonlarında yapılan üyeliklerin takip edilmesi konusunda günümüzde spor salonu üye takip programları kullanılmakta ve kişilerin sınırlandırmaları bu sistemler vasıtası ile yapılamaktadır. Sistem üç ana unsurdan oluşmaktadır. Bunlar turnike, kişilerin sınırlandırmasını yapacak parmak izi okuyucu cihaz ve spor salonu üye takip programıdır. Program vasitası ile kişilerin tüm bilgilerini tutulur. İstenildiği takdir de kişilere özel günlerde ve uyarı olarak sms atılabilir. Üyelerin tüm ödeme bilgileri tutulabilir.

Parmak izi ile yemekhane kontrol sistemleri

Catering firmaları ve fabrika tarzı işletmelerde yemek sayılarının hesaplanması ve bunların yemek yiyen firma ve bölümler bazında raporlanması personel bazında çok büyük masraflar çıkarmakta kaçak yenen yemeklerle birlikte maliyet artmaktadır. Bu iş gücünü ve kaçak yenen yemeklerin önüne geçmek sağlıklı ve düzgün bir raporlama ve ücretlendirmenin yapılabilmesi için yemekhane takip sistemleri kullanılmaktadır.  Yemek saatleri sınırlandırılabilir o saatler dışında kişilerin yemek yemesi engellenebilir. Kartlara kontur yada para yüklenerek bunlardan düşülmesi sağlanabilir, ay sonlarında öğün bazında (sabah, öğle, akşam) firma yada bölüm bazında istenilen tarihler arasında raporlama alınabilmektedir.

Parmak izi ile Asansör kontrol sistemleri

Asansör kontrol sistemleri asansörün içine takılan parmak izi cihazı  vasıtası ile yetkilendirme yapabileceğiniz sistemlerdir. Sistem asansör kontrol kartı okuyucu cihaz ve yetkilendirme programından oluşmaktadır. İstenildiği takdirde program olmadan standalone olarak ta çalışabilmektedir.

  • Posted by kerem
  • On 3 Mayıs 2020
  • 0 Comment
Bize soru sorun
1
Bize soru sorun
Adilo Bilişime Hoşgeldiniz
Merhaba https://www.adilobilisim.com/parmak-izi-okuyucu hakkında bilgi almak istiyorum.